banner38

Dünya Kupası öncesi Katar’a LGBT kuşatması

Dünya Kupası’nın ev sahibi Katar, “LGBT propagandasına mahal vermeyeceğini” ilan ettiği için lobinin hedefinde. Batılı medya kuruluşları ülkede yabancı işçilerin haklarına riayet edilmediğini keşfetti. Guardian, ülkede 6 bin 500 göçmen işçinin öldüğünü yazdı. Ancak bunun pandemi dahil 10 yıllık süreyi kapsadığı anlaşıldı. Avustralyalı futbolcular “LGBT’yi Katar'da kalıcı miras yapma” sözü verdi. Almanya Dışişleri Bakanı Feaser, turnuvanın Katar’da yapılmasını eleştirdi.

Dünya 06.11.2022, 15:43
Dünya Kupası öncesi Katar’a LGBT kuşatması

Futbol tarihinin en maliyetli (229 milyar dolar) Dünya Kupası organizasyonuna hazırlanan Katar, Batı’nın LGBT dayatmalarına karşı direnmeye çalışıyor. 21 Kasım-18 Aralık arasında düzenlenecek futbol şölenine ev sahipliği yapacak Orta Doğu ülkesi, Arap dünyasındaki ilk Dünya Kupası için masraftan kaçınmadı ve ülkenin kalıcı bir mirasa sahip olacağına söz verdi. FIFA Başkanı Gianni Infantino, en az bir milyon yabancı taraftar çekmesi beklenen 2022 Dünya Kupası’nın ‘gelmiş geçmiş en iyi turnuva’ olacağını söyledi. Turnuva ile ilgili sorumluklarını eksiksiz yerine getiren Katar yönetimi, organizasyonla ilgili ülke hukukuna riayet edilmesi gerektiğini belirterek, turnuva esnasında LGBT propagandasına mahal verecek eylemlere müsamaha göstermeyeceklerini, ancak LGBT’lilerin turnuvaya gelebileceğini duyurdu. Turnuvanın güvenliğini denetleyen Tümgeneral Abdulaziz Abdullah Al Ansari, Dünya Kupası’nda 28 gün için inançlarını değiştiremeyeceklerini söyledi. Katar’ın ılımlı yaklaşıma karşın ülke içinde kalıcı olarak meşruiyet kazanmak isteyen LGBT lobisi, sosyal medyada Katar’a karalama kampanyaları düzenlerken, destekçi ülkelerdeki siyasetçiler ve ünlü simalar “insan hakları kılıfıyla” birbirinden skandal hamle ve açıklamalarda bulundu.

LGBT kuşatmasına karşı tepki gösteren Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad al-Thani, “Katar, hiçbir ev sahibi ülkenin karşılaşmadığı eşi görülmemiş bir kampanyaya maruz kaldı” serzenişinde bulundu. Öncesinde, avukatlığına soyundukları LGBT propagandasını umursamadan Doha yönetimi ile milyarlarca dolarlık ticari anlaşmalar yapan Avrupa ülkeleri, Dünya Kupası ile birlikte Katar’ı kötü adam ilan ederek ikiyüzlü politikalarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

İFTİRA KAMPANYASI

LGBT karşıtı duruşu nedeniyle Batı medyası da “Çamur at izi kalsın” mantığıyla Katar’a yönelik asparagas haberlere imza attı. Birdenbire Katar’daki göçmen işçilerin sesi olmaya karar veren çok sayıda Batı merkezli medya organı, “İnsan hakları ihlal ediliyor” sloganı ile LGBT kampanyasına meşrutiyet zemini aradı. İngiliz Guardian gazetesi Şubat 2021 tarihli haberinde, Katar’ın, Hindistan, Pakistan, Nepal, Bangladeş ve Sri Lanka’dan gelen 6500 göçmen işçinin öldüğünü yazdı. Dezenformasyon uzmanı Mark Owen Jones, yaptığı analizde, gazetenin paylaştığı verilerin 10 yıllık bir süreyi kapsadığını belirterek Guardian’ın haberinin aldatıcı olduğunu ortaya çıkardı. Guardian, ilk olarak “Katar Dünya Kupası’na hazırlanırken 6 bin 500 işçi öldü” başlığıyla servis ettiği haberde, ölümlerin organizasyonla ilintili olduğunu ve kısa zamanda gerçekleştiğini ima etti. Daha sonra manşeti değiştiren Guardian, ölümlerin 10 yıllık bir süreyi kapsadığını belirtti. Çalışmada, haberin içeriğinden ziyade, ilk başlığı kaynak göstererek eleştirilerde bulunan siyasetçiler, gazeteciler ve popüler sosyal medya kullanıcıları da paylaşıldı. ABD menşeli Time dergisi de Kasım ayının ilk haftasında yayımladığı sayının kapağında, “Katar’daki insan hakları ihlalleri ve işçi ölümleri” iftirasına yer verdi. Binlerce göçmenin aşırı sıcaklar nedeniyle öldüğü yalanını dillendiren dergi, işçilerin içme suyu bulamadığını, kıyafetlerinin de çalışma şartlarına uygun olmadığını iddia etti. Söz konusu çalışmayı organizasyona günler kala yayımlanması da dikkat çekti. Son olarak İsviçre haber sitesi SRF, “Katar casus ağıyla FİFA’yı kontrol etti” haberi ile, iftirada boyut atladı. Site, Katar’ın dünya çapında etkili bir casusluk ağına sahip olduğunu ve bu ağ vasıtasıyla organizasyonda ev sahipliği rolünü kaptığını savundu.

DANİMARKA’DAN TEK RENKLİ FORMA HAMLESİ

Başta İngiltere olmak üzere Galler, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İsviçre, Norveç, İsveç ve Hollanda ise, LGBT kampanyasına destek verdiklerini ve gökkuşağı renginde pazu bandı takmak istediklerini duyurdu. LGBT provokasyonuna destek veren ülkelerden Danimarka’dan da bu kapsamda bir hamle geldi. Danimarka Milli Takımı’nın 2022 Dünya Kupası’nda giyeceği formaları tanıtıldı. Kırmızı, beyaz olmak üzere formalarda tek renk kullanıldı ve “gökkuşağı renklerinin olmadığı yerde biz de renksiziz” mesajı verildi. Danimarka Milli Takımı’nın giyeceği formanın sponsoru, “Bu forma bir mesaj taşıyor. Binlerce insanın hayatına mal olan bir turnuvada görünür olmak istemiyoruz. Danimarka Milli Takımı’nı sonuna kadar destekliyoruz ama bu ev sahibi ülke olan Katar’ı desteklemek demek değil” sözlerini sarf etti.

ALMAN BAKANDAN SKANDAL SÖZLER

Katar’ı LGBT boyunduruğuna almaya çalışan bir diğer ülke Almanya oldu. ARD televizyonuna konuşan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “büyük spor organizasyonlarının insan haklarına uyma ve sürdürülebilirlik prensiplerini kabul etme gibi kriterlere uyan ülkelere verilmesi gerektiğini” belirten bir açıklamada bulundu. Katar’daki Alman Büyükelçi Claudius Fischbach’a Doha’nın hayal kırıklığını bildiren bir nota verildi ve Almanya İçişleri Bakanı’nın söylemleri reddedildi. Feaser’in açıklamaları Almanya’da da tepkiyle karşılandı. Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Feaser’ı kibirli davranmakla suçlayarak, “Ne kadar unutkanız. Ülkemize gelen misafir işçilere çok kötü davrandık ve onları sefil bir şekilde barındırdık” dedi.

Sosyal medya üzerinden operasyon

2022 Dünya Kupası hızla yaklaşırken , ev sahibi ülke Katar'ı hedeflenen yanlış ve yanıltıcı haber dalgası internet siteleri, gazeteler ve sosyal medya üzerinde yoğunlaştı. İlk olarak "Katar Sizi Karşılıyor" başlıklı bir grafik internet üzerinden servis edildi. Grafiğin Dünya Kupası'na gelen ziyaretçiler için Katar Devleti'nin resmi talimatlarını içerdiği iddia edildi. Ancak Doha yönetimi, bu yayının kendilerine ait olmadığını açıkladı. Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda Katar sözcüsü tarafından organizasyon sırasında LGBT bayrakları taşıyanlara 7 ile 11 yıl arası hapis cezası verileceği iddia edilmişti. Katarlı yetkililer bayrakların toplanabileceğini, ancak hapis cezasının söz konusu olmadığını kaydetti. Ardından Fransa’nın, LGBT politikaları yüzünden şehirlerinde Dünya Kupası'nı göstermeyeceği iddia edildi. Bir süre sonra AFP Factuel'in Fransız makamlarının gerekçeleriyle ilgili olarak yayınladığı bilgilere göre, kararın enerji tasarrufu amacıyla alındığı duyuruldu. Bir müddet sonra, İngiliz LGBT hakları aktivisti Peter Tatchell'in, protestosunun ardından Katar polisi tarafından tutuklandığı ve kaybolduğu iddia edildi. Katar’dan iddiaya yalanlama geldi. LBC haber kanalına konuşan Tatchell, kanalına Katarlı yetkililerin kendisine karşı kibar davrandığını, tehdit etmediğini, sert bir şekilde sorgulamadığını ve kaldırımdan ayrılmadığını söyledi.

İngiliz siyasilerden çirkin çıkış

Katar’ın kararına saygı duyan ve destek açıklamasında bulunan kişiler de LGBT lobisinin hedefinde. İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, kasım ayında başlayacak Katar’daki Dünya Kupası’na gidecek olan LGBT futbol taraftarlarına “ev sahibi ulusa saygılı” davranmalarını söyledi. Başka bir röportajında ise, “Bunlar Müslüman ülkeler, kültürel çıkış noktaları bizden çok farklı. Bir ülkede ziyaretçiyseniz, evsahibi ülkenin kültürüne saygı duymanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. Cleverly’nin açıklaması sonrası İngiltere İşçi Partisi, Bakan’ın “şoke edici şekilde duyarsız” konuştuğunu ifade etti. İşçi Partisi lideri Keir Starmer ve bazı siyasetçiler de, turnuvaya gitmeyeceklerini açıkladı. Liberal Demokrat Parti’den milletvekili Layla Moran, insan hakları iftirası furyasına katılan bir diğer isim oldu. Eski İngiliz futbolcu Gary Lineker de, “Bizimkinden çok farklı kültürel normlara sahip bir İslam ülkesi olan Katar, böyle bir organizasyona katıldığına bazı tavizler vermek zorunda kalacağını biliyor” dedi.

HEDEF LGBT’Yİ KALICI HÂLE GETİRMEK

Katar’ın LGBT kararı sonrası LGBT propagandacısı ülkelerden birbiri ardına açıklama ve tepki yağdı. 2022 Dünya Kupası’nda yer alacak Avustralya, ev sahibi ülkenin insan hakları sicilini eleştirdiği bir video yayımladı. Milli futbolcular yayınladıkları videoda göçmen işçiler için “etkili çözüm” ve eşcinsel ilişkilerin suç olmaktan çıkarılması çağrısında bulundu. 38 yaşındaki stoper Alex Wilkinson, “Futbolcular olarak LGBT’li bireylerin haklarını destekliyoruz. Ancak Katar’da insanlar, sevdiklerini seçmede özgür değil” diye konuştu. Taleplerinin herkese verilmesi gereken temel haklar olduğunu belirten futbolcular, amaçlarını da belli etmekten çekinmedi. Videonun devamında LGBT’nin Katar topraklarında kalıcı miras haline getirileceği sözü verilirken, her futbolcunun ant içtiği anlar gösterildi.

Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
Hafta sonu seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
banner23