banner10

Endonezya'daki afet camiyi yıkamadı

Endonezya'nın en çok etkilenen bölgesi olan Palu'da deniz kenarında bulunan cami, deprem ve tsunamide payandaları yıkılmasına rağmen ayakta kaldı. Yaşanan afette, payandaları çökmesine rağmen yıkılmayarak su üzerinde kalan cami dikkat çekti.

Endonezya'daki afet camiyi yıkamadı

Endonezya'nın Palu şehrinde deniz kenarında bulunan cami, deprem ve tsunamide payandaları çökmesine karşın yıkılmadı. Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda 28 Eylül'de meydana gelen 7,5 büyüklüğünde deprem ve ardından oluşan tsunami felaketinden en çok etkilenen kent Palu oldu.

Şehirde afet nedeniyle çok sayıda kişi hayatı kaybetti, özellikle denize yakın yerlerdeki binalar yerle bir oldu.

Orta Sulawesi Bölgesi Jalan Cumi Cumi Caddesi'nde deniz kenarında beton payandalar üzerine inşa edilen ve bundan dolayı "yüzen cami" olarak adlandırılan Erkam Bab El Rahman Camisi ise şiddetli deprem ve tsunamiye rağmen ayakta kalmayı başardı.

Yaşanan afette, payandaları çökmesine rağmen yıkılmayarak su üzerinde kalan cami, ilgi odağı haline geldi. Bölgeye gelenler mevcut konumuyla "yüzen cami" adının karşılığını veren ibadethanenin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Camiyi görmeye gelenlerden Naryo Yatemo şunları söyledi:

Caminin temeli çok sağlam değildi bundan dolayı çöktü. Tsunami camiyi yıkamadı ama denize doğru sürükledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17