banner39

Bu el hareketini yapan hapı yuttu! Resmi açıklama

1913 yılında ABD'de kurulan İftira ve İnkarla Mücadele Birliği, ırkçılıkla ilgili el hareketleri listesine, Türkiye'de de yaygın olarak kullanılan ve su altında "iyiyim" anlamına gelen el hareketini, Nazi selamıyla eş değerde görerek ekledi.

Bu el hareketini yapan hapı yuttu! Resmi açıklama

Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan ve su altında "iyiyim" anlamına gelen baş parmak ile işaret parmağının birbirine değdiği diğer üç parmağın da serbest kaldığı el hareketini yapan artık ABD’de cezalandırılacak. 1913 yılında ABD’de kurulan İftira ve İnkarla Mücadele Birliği, bu el hareketini Nazi selamıyla eş değerde gördüğünü açıkladı.

Bu el hareketinin özellikle beyazların oluşturduğu aşırı radikal beyaz örgütlerde yaygın olarak kullanıldığını aktaran kuruluş, "Bu el hareketinin kullanımı sosyal medyada şaka olarak başlamıştı fakat günümüzde bu hareket beyaz ırkçıların hegemonyası altına girdi ve onlar kullanıyor" dedi.

Avustralyalı terörist Brenton Tarrant, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki camide aralarında bir Türk’ün de olduğu 50 kişiyi katletmiş ve çıkarıldığı mahkemede bu hareketi yapmıştı. ABD merkezli İftira ve İnkarla Mücadele Birliği isimli kuruluş bu el hareketinin ırkçılıkla bağlantılı olduğunu yetkililere bildirirken, bundan sonra ceza ve yasakların gelmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2019, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43