'Barışın anahtarı Afganistan'da, savaşın anahtarı İslamabad'da'

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, "Barışın anahtarı Afganistan'da çünkü barış konusunda yol haritamız var ama savaşın anahtarı da Quetta, Rawalpindi ve İslamabad'da" dedi. Gani "Biz Taliban ile koşulsuz barış istiyoruz, bu konuda çok ciddiyiz ve kimsenin şüphesi olmasın, barış olacaktır" ifadelerini kullandı.

'Barışın anahtarı Afganistan'da, savaşın anahtarı İslamabad'da'

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, "Barışın anahtarı Afganistan'da çünkü barış konusunda yol haritamız var ama savaşın anahtarı da Quetta, Rawalpindi ve İslamabad'da." dedi. 
Gani, başkent Kabil'de gençlerle bir araya geldi. Burada konuşan Gani, geçici barışın ulusal otoriteyi zayıflatacağını belirterek, bu aşamada, ulusal çıkarları temsil etmek için sabırla hareket edilmesi gerektiğini söyledi. 

Barış konusunda acele edilmemesi ve her kesimin görüşünün alınmasına vurgu yapan Gani, ''Barışın anahtarı Afganistan'da çünkü barış konusunda yol haritamız var ama savaşın anahtarı da Quetta, Rawalpindi ve İslamabad'da.'' ifadelerini kullandı. 

Eşref Gani, ''Biz Taliban ile koşulsuz barış istiyoruz bu konuda çok ciddiyiz ve kimsenin şüphesi olmasın, barış olacaktır.'' diye konuştu.

''Biz geçici barış değil, kalıcı barış istiyoruz'' diyen Gani, Taliban'ın, Afganistan halkının iradesine saygı duymasını istediğini aktardı.

Afganistan Cumhurbaşkanı  Gani yönetimindeki hükümet için büyük tehdit unsuru Taliban örgütü, halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor. 

ükümetin geçen yıllarda defalarca Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesi ve bu kapsamda Barış Konseyi kurmasına rağmen henüz sonuca ulaşılamadı. 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17