Avrupalılar, tarihi seçimde son sözü söylemek için sandık başında

Şimdiye kadar Avrupa Birliği genelinde yedi ülkede gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimleri için bugün de 21 ülke sandık başına gidiyor.

Avrupalılar, tarihi seçimde son sözü söylemek için sandık başında

Avrupa Birliği (AB) genelinde bugün 21 üye ülke, Avrupa  Parlamentosu (AP) seçimleri için sandık başına gidiyor. 

Birçok üye ülkede oy verme işlemleri yerel saatlerle 08.00'de başlayıp  16.00'da sona erecek. Resmi olmayan seçim sonuçlarının bu akşam saatlerinde  açıklanması bekleniyor.

23 Mayıs'ta İngiltere ve Hollanda'da, 24 Mayıs'ta Çekya ve İrlanda'da  ve 25 Mayıs'ta Slovakya, Malta ve Letonya'da başlayan AP seçimleri için oy verme  süreci, bugün Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya,  Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İtalya, Güney Kıbrıs Rum  Yönetimi (GRRY), Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya,  Slovenya ve Yunanistan'da vatandaşların sandık başına gitmesiyle son bulacak.
Üye ülkelerin ulusal hukuk kurallarına göre düzenlenen seçimlere,  Avusturya ve Malta'da 16 yaşını dolduranlar katılabiliyor. Diğer 26 ülkede ise  seçimlere katılım yaşı 18 olarak belirlenmiş durumda. Ulusal hukuk kurallarına  göre Belçika, Yunanistan, Bulgaristan, Lüksemburg ve GKRY, AP seçimlerine  katılımı zorunlu tutuyor.

Belçika'da federal ve bölge seçimleri

Belçika'da AP seçimlerinin yanı sıra 5 yılda bir düzenlenen federal ve  bölgesel parlamento seçimleri, 18 yaşını doldurmuş 8 milyon civarında seçmenin  katılımıyla bugün yapılıyor.


İki kanatlı Belçika Federal Parlamentosu, Temsilciler Meclisi ve  Senatodan oluşuyor. Federal düzeydeki seçimlerde 150 üyeli Temsilciler Meclisi  üyeleri belirlenecek. Seçimlere federal ve bölgesel düzeyde 30 civarında Türk  aday katılıyor.

Yunanistan ve İspanya'da yerel seçimler

Yunanistan’da da halk bugün AP seçimlerinin yanı sıra yerel  yöneticilerini belirlemek üzere sandık başında olacak.

Toplam 13 eyalet ve 325 belediye başkanının belirleneceği seçimler iki  turda düzenlenecek. Bugün en çok oyu alan iki aday 2 Haziran’da tekrar yarışacak.  Yarışı önde bitiren belediye başkanı adayları ise 1 Eylül’de 5 yıl sürecek  görevlerini devralacak.

9 milyonun üzerinde seçmen 39 bin sandıkta oylarını kullanarak eyalet  ve belediye başkanlıkları için yarışacak 7 bin 668 aday arasından seçim yapacak.  Seçmenler ayrıca il meclislerini ve mahalli kurulları da belirleyecek.

Türk azınlığın yoğun yaşadığı Gümülcine ve İskeçe illerinde 3 Türk  belediye başkanı seçilmesi bekleniyor.

İspanya'da ise ülkedeki 17 özerk yönetim parlamentosundan 12'sinde  (Aragon, Asturias, Balear Adaları, Kanarya Adaları, Cantabria, Castilla y Leon,  Castilla La Mancha, Extremadura, Madrid, Murcia, Navarra, Rioja) ve toplam 8 bin  131 belediyede yerel seçimler yapılıyor.

Almanya'da eyalet seçimi

Almanya'da Bremen'de ise eyalet meclisi seçimleri yapılıyor. Kamuoyu  anketleri, eyalet seçimlerinde iktidarda bulunan Sosyal Demokrat Partinin  oylarının düşeceğini gösteriyor.

Bremen eyalet seçimlerinde Türk kökenli adaylar da meclis üyesi olmak  için yarışıyorlar.

Romanya'da referandum

AP seçimleri ile aynı gün Romanya'da da referandum düzenleniyor.  Referandumda Romanya halkına, "Yolsuzluk suçu işleyenlere af getirilsin mi?  Hükümet acil kararname ile yolsuzluk suçu işleyenleri affetsin mi?" soruları  yöneltiliyor.

AP seçimleri

AP seçimlerine yaklaşık 400 milyon AB vatandaşının katılma hakkı  bulunuyor. Dünya genelinde Hindistan'dan sonra en fazla seçmenin katıldığı  demokratik seçimler olarak tanımlanan AP seçimlerinde bu yıl 8 siyasi grup  yarışıyor. Seçimlerde adaylar AP'deki 751 sandalye için yarışıyor.

Her 5 yılda bir yapılan seçimlere 2014'te katılım yüzde 42 civarında  kalmıştı.

AB vatandaşları 23 Mayıs'tan bu yana İngiltere, Hollanda, Çekya,  İrlanda, Slovakya, Malta ve Letonya'da sandık başına gitti.

Birliğin yasama organı olan AP, AB Konseyi ile birliğin yasalarını  kabul ediyor ve bütçesini onaylıyor.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17