banner10

Mısırlıların 'kutsal böceği' arkeolojik kazıda bulundu!

Mısır'ın Giza şehrindeki Sakkara arkeolojik sit alanında yapılan kazı çalışmalarında Mısırlıların kutsal kabul ettiği Scarabaeus sacer böceğinin mumyası bulundu.

Mısırlıların 'kutsal böceği' arkeolojik kazıda bulundu!

Mısır'ın Giza kentindeki arkeolojik sit alanında, Heliopolitan inancında sözde sabah güneşi tanrısı Khepri'nin sembol böceğinin mumyasının bulunduğu bildirildi.

Sakkara arkeolojik sit alanında yapılan kazı çalışmaları sonucu, aralarında kadim Mısırlıların kutsal kabul ettiği Scarabaeus sacer'in (gübre böceği) mumyasının da bulunduğu çok sayıda tarihi eser ortaya çıkarıldı.

Söz konusu keşfin kamuoyuna duyurulması için sit alanında düzenlenen basın toplantısına Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid el-Anani, Tarihi Eserler Yüksek Kurulu Sekreteri Mustafa Veziri ve çok sayıda büyükelçi katıldı.

Özel bir kanalda yayınlanan basın toplantısında Veziri, böceğin mumyasının Mısır'da ve dünyadaki en ender keşiflerden biri olduğunu belirtti.

Dünyadaki diğer müzelerle irtibata geçip ellerinde böyle bir mumya olup olmadığını sorduklarını söyleyen Veziri, "İrtibata geçtiğimiz müzeler bize, ellerinde böceğe ait mumya değil tabut olduğu bilgisini verdi." dedi.

Kaynak: www.gaste24.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17