banner10

Almanya’dan ayrılık sesleri yükseliyor

Almanya’nın aşırı sağ taraftarı partisi AfD, AB’de gerekli düzenlemeler yapılmadığı takdirde birlikten ayrılmayı talep eden bir manifestoyu kabul etti.

Almanya’dan ayrılık sesleri yükseliyor

Almanya'da aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi, Almanya'nın Avrupa Birliği'nden ayrılmasına yönelik kampanya yürütmeye yönelik bir karar aldı.

Parti kongresinde delegeler tarafından kabul edilen bir taslak manifestoya göre, Avrupa Birliği'nin uygun bir zaman aralığında partinin fikirlerine göre yeniden şekillendirilememesi durumunda Almanya'nın birlikten ayrılması gerektiği açıklandı.

Bu karar Almanya'da, bir partinin ilk kez 'Dexit' (Deutschaland ve Exit) çağrısı yapması manasına geliyor.

Partinin Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri için yürüteceği politikaların belirleneceği kongrede yapılan oylama öncesinde konuşan partinin eş başkanlarından Alexander Gauland, "AB'yi terk etmemize gerek yok, ancak onu akla uygun özüne geri getirmemiz gerek" diye konuştu.

AfD aslında Avrupa-şüpheci bir parti olarak kurulmuştu ancak Alman parlamentosundaki bugünkü gücüne İslam ve göç karşıtı politikalara odaklanarak ulaştı. Avrupa'daki diğer ulusalcı hareketler gibi AfD'de, Avrupa Birliği'nin kuruluş amacı olan ekonomik işbirliğinin çok ötesinde büyüdüğünü savunuyor ve Brüksel'e çok fazla yetki devredildiğini dile getiriyor.

AfD, geçtiğimiz yıl yapılan Almanya seçimlerinde tarihi bir başarı elde ederek İkinci Dünya Savaşı'nın ardından parlamentoya giren ilk aşırı sağcı parti olmuştu.

Kaynak: Ajanslar
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17