Afrin'de karışıklık çıkartan çete... Bozguna uğradılar

Afrin'de TSK ve ÖSO'nun bir çeteye karşı operasyon yürüttüğü duyurulmuştu. ÖSO ve TSK'nın operasyonu sırasında o çeteden karşılık verenler öldürüldü, geri kalan grup üyeleri ise teslim oldu. İşte o çeteyle ilgili bilgiler

Afrin'de  karışıklık çıkartan çete... Bozguna uğradılar

Suriye Gündemi'nin haberine göre Deyr ez zor kökenli olduğu bilinen Şuheda el Şarkiyye, DAEŞ’in Deyr ez Zor’a girmesi ile birlikte Suriye’nin kuzeyine çekilen muhalif gruplar arasında. Yapılanma El Bab’ın ele geçirilmesinin ardından rejim ile ateşkesi bozarak Tadif’e saldırmasının ardından dışlanmış, böylelikle grup lağvedilmiş.

Haberde şöyle denildi:

"Zeytin Dalı Harekatı sonrasında Afrin’de yeniden yapılanan grubun liderliğini Abu Havle kod adlı Abdurrahman El Hüseyin yapmaktadır. Şuheda el Şarkiyye’nin toplam milis kapasitesi bakımından 400’e varan sayılar ifade edilse de gerçeğe en yakın olanı 100 ila 150 kişi arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Afrin’de bölge halkına karşı çeşitli hukuksuz davranışları tespit edilen grubun; hırsızlık, gasp ve çete faaliyetleri gerçekleştirdiği aktarılmıştır.

19 Kasım 2018’de Milli Ordu ve Türk Silahlı Kuvvetleri müşterek bir operasyon gerçekleştirerek, Afrin’deki Şuheda el Şarkiyye unsurlarını etkisiz hale getirmiştir.

ÖSO ve TSK'nın operasyonu sırasında Şuheda el Şarkiyye grubundan karşılık verenler öldürülmüş, geri kalan grup üyeleri ise teslim olmuştur.

Şuheda el Şarkiyye’nin bölgede Türkiye aleyhine faaliyet gösteren bazı istihbarat servisleri ile ilişkisi olduğu da iddia edilmiştir."

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17