AB'nin Türkiye'ye karşı Doğu Akdeniz'deki yaptırım planı belli oldu

Avrupa Birliği'nin, Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Doğu Akdeniz'deki yaptırım planı ortaya çıktı.

AB'nin Türkiye'ye karşı Doğu Akdeniz'deki yaptırım planı belli oldu

Avrupa Birliği'nin (AB), Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile Gümrük Birliği görüşmelerini askıya alabileceği belirtildi.

Bloomberg'in bildiri taslağına dayandırdığı haberinde, AB hükümetlerinin Gümrük Birliği'nin modernizasyonuna dair Türkiye ile yapacağı görüşmeleri dondurmaya konusunda karar verdiği belirtildi.

Taslakta ayrıca sondaj faaliyetlerinin devam etmesi halinde gerilimin artabileceğinin sinyali verildi, "AB, Kıbrıs ile tam dayanışma içinde ve uygun bir şekilde cevap vermeye hazırdır" ifadeleri kullanıldı.

TASLAĞIN ONAYLANMASI BEKLENİYOR

Taslakta, AB ile Türkiye arasındaki üyelik görüşmelerinin de durakladığı hatırlatıldı. Taslağın, AB Dışişleri Bakanları tarafından onaylanması bekleniyor.

ÇİPRAS TEHDİT ETMİŞTİ

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, pazar günü bir açıklama yaparak Türkiye'nin sondaj faaliyetlerine karşılık AB’den yaptırım talep edebileceklerini söylemişti.

TÜRKİYE İLE RUMLAR ARASINDAKİ GERİLİM

Türkiye ve Kıbrıs Rum Kesimi arasında Doğu Akdeniz'deki doğalgaz kaynaklarının paylaşımı konusunda uzun süredir anlaşmazlık yaşanıyor.

Kıbrıs, bölgenin kendi karasuları içinde olduğunu iddia ederek sondaj faaliyetlerinin egemenlik haklarını çiğnendiğini savunuyor. Türkiye ise aksini öne sürüyor ve sondaj gemisiyle arama çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17