banner39

ABD'li Zynga bir Türk oyun şirketini daha satın aldı

İstanbul merkezli mobil oyun şirketi Peak Games'in ardından bir Türk oyun firması daha , ABD'li dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga tarafından satın alındı.

ABD'li Zynga bir Türk oyun şirketini daha satın aldı

Geçtiğimiz aylarda İstanbul merkezli mobil oyun şirketi Peak Games'i rekor bir fiyatla 1,8 milyar dolara satın alan dünyaca ünlü ABD'li oyun geliştiricisi Zynga bu sefer de bir başka Türk oyun firması olan Rollic'i 168 milyon dolara satın aldı. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zynga CEO'su Frank Gibeau,  Rollic arkasında müthiş yaratıcı bir ekibe sahip. Rollic ve Zynga birlikte çok daha hızlı büyüyecek" ifadelerini kullandı.

TWİTTER'DA DUYURDU

Zynga resmi Twitter adresinden duyurduğu habere göre, şirket hyper-casual oyun alanında en hızlı büyüyen şirketlerden biri olan İstanbul merkezli Türk oyun şirketi olan Rollic ile anlaşmaya vardı.

Açıklamada Rollic'in oyunlarının 250 milyondan fazla indirildiği vurgulanırken, Rollic'in şirketin kullanıcı profiline ve reklam alanına katkı sağlayacağı vurgulandı.

Rollic Games 2018'in Aralık ayında Burak Vardal, Deniz Başaran ve Mehmet Can Yavuz tarafından kurulmuştu.

Şirket özellikle ABD pazarında 'ücretsiz oyunlar' katagorisinşn en çok indirilenler bölümünde sıklıkla yer buluyordu.
  
Günlük 5 milyon, aylık ise 65 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Rollic  Games, Tangle Master 3D, Go Knots 3D ve Repair Master 3D gibi oyunları portföyünde bulunduruyor. 

BİR DİĞER TÜRK OYUN ŞİRKETİ PEAK'İ DE SATIN ALMIŞTI
  
Zynga geçtiğimiz haftalarda Türk oyun şirketi Peak'i 1.8 milyar dolar karşılığında satın almıştı. 

Henüz halka açılmamış, değeri 1 milyar doların üzerinde, genç teknoloji şirketlerine ‘unicorn’ deniyor. Dünya genelinde 500’e yakın unicorn  bulunuyor.   

Söz konusu 1.8 milyar dolarlık satış Türkiye'de şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en büyük şirket satışlarından biri olmuş, bu satış sonrası Peak Games Türkiye'nin ilk unicorn'u olmuştu.

Kaynak: NTV - Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43