ABD'den Venezuela kararına onayı! Paraların kontrolü artık onda

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'deki Venezuela'nın varlıklarının kendisini "geçici devlet başkanı" ilan eden Juan Guaido'nun kontrolüne verilme kararına onay verdiklerini duyurdu.

ABD'den Venezuela kararına onayı! Paraların kontrolü artık onda

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan, Venezuela'nın, Federal Merkez Bankası ve ABD'deki diğer sigortalı bankalar tarafından tutulan bazı varlıklarını kontrol etme yetkisinin, kendisini "geçici devlet başkanı" ilan eden Juan Guaido'ya verilme kararına onay geldi

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Roberto Palladino, Venezuela petrol devi PDVSA'ye yaptırım uygulama kararının da devreye girdiğini açıkladı.

Venezuela'da ne oldu?

Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü düzenlediği mitingler ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini açıklamıştı. Maduro, daha sonra yaptığı başka bir açıklamada, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkinin bittiğini fakat ticari ilişkinin süreceğini kaydetmişti. 

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17