Koalisyon, terör örgütü YPG/PKK'dan Esed rejimine giden konvoyu vurdu

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, Suriye'nin Deyrizor ilinde YPG/PKK'dan Esed rejimine petrol taşıyan tankerlere hava saldırısı gerçekleştirdi.

Koalisyon, terör örgütü YPG/PKK'dan Esed rejimine giden konvoyu vurdu

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Suriye'nin Deyrizor  ilinde terör örgütü YPG/PKKişgalindeki bölgeden Beşşar Esed rejiminin  kontrolündeki alana petrol taşıyan tankerleri  hedef aldı.   

Deyrizor'daki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, koalisyon  güçleri Hummer tipi araçlarla, sabah saatlerinde, Deyrizor'un doğu kırsalında  YPG/PKK ve rejim arasında petrol transferi yapılan alana baskın düzenledi.

Bu sırada, koalisyona ait uçaklar, YPG/PKK işgalindeki Şuheyl  beldesinden, Fırat Nehri üzerinden karşı kıyıdaki Bukris beldesine petrol taşıyan  tankerlerden üçünü vurdu.

Saldırılarda 4 kişi hayatını kaybederken, yanan tankerlerden dumanlar  yükseldi.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyondan konuya ilişkin henüz  açıklama yapılmadı.

Koalisyon güçleri, 7 Mayıs'ta da petrol taşıyan tankerleri havadan  hedef almıştı.

YPG/PKK-Esed petrol iş birliği

ABD destekli terör örgütü, Suriye'de petrol kaynaklarının yaklaşık  yüzde 70'ini işgal etmeye devam ediyor.

YPG/PKK, işgalindeki alanlardan çıkarılan petrolün Esed rejimi ile  paylaşıyor. Terör örgütü, çıkardığı petrolü Fırat nehrinin üzerinden taşıyarak  Esed rejimine satıyor.

Örgüt ve rejim, Temmuz 2018'de Deyrizor'da örgütün işgalinde bulunan  petrol yataklarının işletmesi için de görüşmeler yapmaya başlamıştı.

Bu kapsamda aralarında Rus uzmanların da bulunduğu bir rejim heyeti,  YPG/PKK'nın işgal ettiği ve ülkenin en büyük petrol sahası olan El Ömer'i de  ziyaret etmişti.

Rejim kontrolündeki alanda faaliyet gösteren şirketler, şubat ayında  Deyrizor'un batısında, YPG/PKK'dan aldıkları petrolü daha hızlı şekilde transfer  edebilmek için Şuheyl'den Bukris'e boru döşemişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17