banner10

27 yıl sonra komadan uyandı! İlk söylediği söz şaşkına çevirdi

1991 yılında oğlunu okula götürdüğü aracın kaza yapmasının ardından beyninde meydana gelen hasarlar sebebiyle komaya giren kadın, tam 27 yıl sonra uyandı. Uyanınca ilk söylediği söz ise duyanları şaşırttı.

27 yıl sonra komadan uyandı! İlk söylediği söz şaşkına çevirdi

Birleşik Arap Emirlikleri'nden Munira Abdulla 1991 yılında oğlunu okula götürdüğü aracın kaza yapmasının ardından beyninde meydana gelen hasarlar sebebiyle komaya girdi. 

New York Post'ta yer alan habere göre; doktorlar, Abdulla'nın asla uyanmayacağı konusunda ailesine bilgi verdi. Uzun yıllar durumunda bir değişiklik olmayan Abdulla 27 yıl sonra uyandı. 

Kaza gerçekleştiğinde 4 yaşında olan oğlu şimdi 31 yaşında

Abdulla'nın kaza gerçekleştiğinde 4 yaşında olan oğlu Omar şimdi 31 yaşında. Omar, annesi için "Umudumu hiç kaybetmedim, bir gün uyanacağını biliyordum" dedi.

2017'de tedavi için Almanya'ya gitti

2017 yılında Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin sağladığı bir fonla aile, Munira Abdulla'yı Almanya'ya götürdü. Tedavi altına alınan Abdulla, bazı ameliyatlar geçirdi. Hareketsizlik sebebiyle kısalan kol ve bacak kasları tedavi edildi, beyinsel durumu için de birtakım ilaç tedavisi uygulandı.

1 yıl sonra hastane odasında hastane yetkilileriyle tartışan Omar, o sırada annesinden tuhaf sesler çıktığını duyduğunu söyledi. Hemen doktorları çağırdıklarını belirten Omar, annesinin durumunun normal olduğunun söylendiğini belirtti.

"Uyanınca ilk söylediği şey ismim oldu"

"3 gün sonra birinin ismimi söylediğini duydum ve uyandım" diyen Omar, "İsmimi söyleyen kişi annemdi. Mutluluktan havalara uçtum. Yıllardır bu anın hayalini kuruyordum ve uyanınca ilk söylediği şey ismim oldu" dedi. 

Omar, odada yaşanan tartışmanın annesinin kendisinin tehlikede olduğunu hissettirdiğini, bunun da Munira Abdulla'da şok etkisi yarattığını ve uyanmasında bunun tetikleyici olduğunu söyledi. 

Gün geçtikçe daha fazla tepki vermeye başladı

27 yıl sonra komadan uyanan Munira Abdulla, şimdi daha fazla tepki vermeye başladı. Kısa konuşmalar yapabilen Abdulla, Abu Dabi'de kaslarını güçlendirmek ve duruşunu düzeltmek için fizik tedavi ve rehabilitasyon görüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17