130 yıl önce ölen 'Fil Adam'ın mezarı bulundu

Tarihte ‘Fil Adam’ olarak bilinen Joseph Merrick’in mezarı, öldükten 130 yıl sonra bulundu. Yetkililer mezar taşı sözü verdi.

130 yıl önce ölen 'Fil Adam'ın mezarı bulundu

130 yıl önce hayatını kaybeden Joseph Merrick’in namı diğer ‘Fil Adam’ın biyografisini yazan Jo Vigor-Mungovin, iskeleti Londra Kraliyet Hastanesi’nde korunan Merrick’in yumuşak dokularını arıyordu. 

Vigor-Mungovin, Merrick’in öldüğü yıllardaki mezarlık kayıtlarına başvurdu ve Karındeşen’in iki kurbanının gömülü olduğu, Epping Ormanı yakınlarındaki Londra Şehir Mezarlığı’na defnedildiğini ortaya çıkardı.

1890'DA ÖLDÜ, 2 HAFTA SONRA GÖMÜLDÜ

Öldüğü zamanı da içeren 8 haftalık bir dilimi inceleyen araştırmacı, kayıtlardaki defin tarihinin, Merrick’in 11 Nisan’daki ölümünden 2 hafta sonrası olan 24 Nisan 1890’u gösterdiğini anlattı. Doğru mezarı bulduğundan ‘yüzde 99 emin’ olduğunu söyleyen Vigor-Mungovin, her şeyin uyuştuğunu, bunun tesadüften daha fazlasına işaret ettiğini kaydetti. Yerel yetkililer, Merrick’e yakında uygun bir mezar taşı verileceği sözünü verdi.

MERRICK’E NE OLDU?

Merrick, Sam Torr adlı bir şovmen tarafından keşfedilerek halkın önünde ‘Fil Adam’ namıyla sergilemeye başlamıştı. Son yıllarını Londra Kraliyet Hastanesi’nde geçiren Fil Adam, 27 yaşında boğulma sebebi ile hayatını kaybetmişti. Merrick’in vücut bozukluğunun sebebi belirsizliğini korurken günümüzde bazı uzmanlar, bunun Proteus sendromu denilen ve çok nadir rastlanan genetik bozukluk olduğu görüşünde.

Kaynak: Diken

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17