banner39

Seyda Abdulkerim Çevik neden öldürüldü?

Bitlis'ten gün içerisinde çok önemli bir ölüm haberi geldi. Edinilen bilgilere göre Bitlis'in Güroymak ilçesinde yaşamış merhum Nakşibendî şeyhi Muhammed Ziyaeddin Hoca'nın torunu olan bölgenin tanınmış kanaat önderi Seyda Abdülkerim Çevik, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Toplumda infial doğuran bu olayın yaşanmasının ardından İçişleri bakanı Süleyman Soylu'da da taziye mesajı yayınlamıştı. Peki Seyda Abdulkerim Çevik neden öldürüldü? İşte detaylar...

Seyda Abdulkerim Çevik neden öldürüldü?

Bugün Bitlis'in Güroymak ilçesinden gelen haber, Türkiye'deki birçok insanı üzüntüye boğdu. Bölgedeki birçok insan tarafından sevilen ve işlenen cinayetin kurbanı olan Seyda Aldürkerim Çevik cinayetine ilişkin ayrıntılar;

BÖLGEDE TANINMIŞ KANAAT ÖNDERLERİNDENDİ

Bitlis'in Güroymak ilçesinde yaşamış merhum Nakşibendî şeyhi Muhammed Ziyaeddin'in torunu ve bölgenin en tanınan kanaat önderlerinden Abdülkerim Çevik, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

ÖLDÜRÜLMESİNİN ARKASINDAKİ SIR PERDESİ...

Türkiye'de önceden yaşanan İsmailağa Cemaati'ne mensup hocalardan Bayram Ali Hoca ve Hızır Ali hoca vakaları tekrardan hatırlandı. Bir din aliminin neden öldürüldüğü hep tartışılırken aynı olayın bu kez de  Nakşibendi ekolünün çok güçlü olduğu Bitlis'te yaşanması herkesin dikkatini çekti.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN CİNAYETİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Hedef alınarak öldürülen Seyda Abdurkerim hoca, bölgedeki kan davalarını bitiren ve aşiretlerin iyi geçinmesini isteyen bir isimdi. Bu olaydan rahatsız olan ve bölgede bulunan terör çeteleri, aşiretler arası husumeti kendi yararlarına kullanarak huzurun olmadığı bölgede daha rahat faaliyetler gerçekleştirebiliyordu. Olaya bu açıdan bakanlara göre, bu cinayetin azmettiricisi de terör örgütlerinden başkası değil.

SÜLEYMAN SOYLU DA TAZİYE MESAJI YAYINLADI

Şeyh Abdülkerim Çevik’in ölümüyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Çok hüzünlüyüm. Bir alimin ölümü, bir alemin ölümüdür. Bitlis Güroymak (Norşin) Medresesi Başmüderrisi Seyda Abdülkerim Çevik Allah’a yürüdü. Allah rahmet eylesin” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: HaberVakti

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43