banner39

Reyting nasıl ölçülüyor? İşte cevabı…

Radyo, Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK) oluşturulan İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçüm Merkezi'nde, reyting ölçümlerinin ve denetimlerinin nasıl yapıldığı ziyaretçilere uygulamalı olarak gösteriliyor.

Reyting nasıl ölçülüyor? İşte cevabı…

RTÜK’ün yeni hizmete giren merkezinde,  biri  tüplü diğeri led sistemle çalışan 2 farklı televizyona kurulan peoplemeter  (reyting ölçüm cihazı) bulunuyor.

Ayrıca bir evdeki tablet, telefon, masa üstü bilgisayar gibi tüm  ekranlara ait izleme ve dinlemeleri ölçmeyi sağlayan yeni nesil bir cihaz  (focalmeter) da merkezde yer alıyor.  Peoplemeter cihazı ile ailelerdeki tüm  izleme ölçümleri yapılıyor.

Merkezdeki peoplemeterda yer alan test datası aracılığıyla yaklaşık 15  dakika içinde reyting verilerinin doğruluğu test edilebiliyor.

Başta iletişim alanında çalışmalar yapan akademisyenler ve öğrenciler  olmak üzere, yabancı ve yerli heyetlere hizmet verecek merkezde, reyting  ölçümlerinin nasıl yapılıp, nasıl denetlendiği uygulamalı olarak anlatılıyor.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, 6112 sayılı Radyo Ve Televizyonların  Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun'a ilişkin yönetmelikle Üst Kurula,  izlenme ve dinlenme oranı ölçümlerinin denetimi görevinin verildiğini belirtti. Var olan reyting sisteminin çok iyi işlediğini, taraflarca benimsenmiş  ve kabul görmüş bir sistem olarak devam ettiğini aktaran Şahin, RTÜK olarak  sistemin sorunsuz şekilde işlemesi için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Şahin, "Bu merkez, bu reytinglerin ölçümlerinin ve  değerlendirmelerinin nasıl yapıldığı neticesinde de taraflarca nasıl  paylaşıldığını gösteren bir simülasyon gibi. Halkımız da taraflar da reyting  sistemiyle yakından ilgili. Arzu ederlerse kapımız onlara sonuna kadar açık. Bir  vatandaşımız 'reytingler nasıl ölçülüyor, taraflara nasıl ulaştırılıyor' merak  ederlerse RTÜK'te, bu merkezde bu bilgileri verebilecek durumdayız." diye  konuştu.

RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkan Yardımcısı  Deniz Güler, reyting denetiminin daha etkin gerçekleştirilmesi, peoplemeter  teknolojisiyle iletilen verilerin anlık takip edilmesi ve yapılan işin daha net  anlatılabilmesi için İzlenme ve Dinlenme Oranları Bilgi Merkezi'nin  oluşturulduğunu bildirdi.

Merkezde, ölçüm sistemine ilişkin hanelerin oluşturulmasından  verilerin raporlanarak abonelere gönderilmesine kadar ki tüm sürecin detaylı  anlatıldığına işaret eden Güler, "Buraya gelenler reyting ölçümlerinin tüm  aşamalarının nasıl gerçekleştiğini, denetimin süreç olarak nasıl ilerlediğini ve  nihayetinde sağlam bir sistemin oluşturulduğunu anlık görebilecekler." diye  konuştu.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43