Beşiktaş’ta neler oluyor?

Transfer dönemi, Türk futbol izleyicisi için en az lig kadar önemli bir olgu. Özellikle Uefa’nın finansal fair play kısıtlamaları devreye girdikten sonra, futbolseverler adeta muhasebeci gibi elllerinde hesap makinesi oyuncu maliyetlerine kafa yoruyorlar. Televizyonlar ve sosyal medya ise her türlü gelişmeyi kırmızılı son dakikalar, alevli tweet’lerle bir an önce aktarmanın peşinde.

Bu kadar curcunanın içinde, tüm rakipler iyi veya kötü transfer yaparken, kendi takımının transfer yapmaması, elbette taraftarlar için oldukça sinir bozucu.

Konumuz elbette Beşiktaş. Siyah beyazlılar içinde bulunduğu mali durumdan dolayı, henüz transferde somut bir adım atabilmiş değil.

Kafalardaki en önemli soru; Türkiye’de sadece Beşiktaş’ta mı ekonomik kriz var da transfer yapamıyor? Hayır, tüm kulüpler mali sıkıntı içerisinde, öyle olmasa Uefa’nın yaptırım tehlikesiyle uğraşan tek kulüp Beşiktaş olurdu. Ancak siyah beyazlıları rakiplerinden ayıran en somut farklılık, kulüpte nakit akışının olmayışı. 

Demirören döneminden kalan borca, stat maliyeti de eklenince, kulüpte çarkların dönmesini sağlayan en önemli nakit girdi Şampiyonlar Ligi geliri olmuştu. 

2017-2018 sezonunda yine kesin şampiyonluk hedefiyle kurulan Pepe’li, Talisca’lı, Negredo’lu, Lens’li, Medel’li kadro 2’nci dahi olamayınca,  Beşiktaş yönetimi 80 milyon euro’luk maaş yüküyle başbaşa kaldı. Önceden gelen borçların faizi, takımın korkunç maaş bütçesiyle birleşince, daha önce kulüp tarihinde görülmeyen bir nakit sıkıntısı ortaya çıktı. Siyah beyazlılar,  Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi geliri, Fenerbahçe’nin ise  Ali Koç’un kişisel servetiyle  çözdüğü nakit problemini bir türlü halledemedi.

Gelelim tekrardan transfer dönemine. Beşiktaş, Haziran ayına yukarıda bahsettiğim durumdan dolayı, 4 ay maaş gecikmesiyle girdi. Siyah beyazlı yönetimin öncelikli hedefi maaşları kapatarak, mevcut oyuncu grubunu, yeni sezona motive edebilmek. Zaten Abdullah Avcı’nın da yönetimden ilk istediği şey de, maaşların bir an önce yatmasıydı. Bankaların borç yapılandırması kapsamında bugün itibariyle maaşlar ödenmeye başladı. Aldığım bilgi haftasonuna kadar Haziran maaşı dahil, tüm oyunculara ödeme yapılacak. Bu önemli, çünkü elde iyi bir kadro var ve kulübün önceliği bu isimleri motive etmek. Şu an Avrupa’dan yeni bir Vida, Ljajic, Burak Yılmaz bulunamayacağına göre, ilk hedef mevcut isimlerin maaş sorununu çözmek olmalı. Pazartesi itibariyle transferde daha somut adımlar atılacağını söyleyebilirim. Önce Tyler Boyd, daha sonra ise bir sol stoper alma planı var. İlerleyen süreçte başta sağ açık ve sol açık olmak üzere en az 3 takviye daha olacak.

Bu sene kağıt üzerinde rakiplerin kadrosunun daha kariyerli ve daha kaliteli olacağı aşikar. Ancak hep söylediğim gibi Beşiktaş bir sistem hocası transfer etti.

Üstelik Karius, Gönül,Vida, Dorukhan, Ljajic, Burak Yılmaz’dan oluşan gayet iyi bir omurgası var. Eğer Abdullah Avcı bu omurgaya uygun bir sistem oluşturursa, başarının gelmesi çok da büyük hayal değil. Tabi bunun için önce nakit akışı, sonra ise bu takıma inanmak geliyor. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Müjdat taşlı
Müjdat taşlı - 1 hafta Önce

Abi sende olmasan inan kimse açıklayıcı birşey yazmayacak....Millet beklenti içinde..Kulüp böle bi açıklama yapsa millet bilgilendirse...Emeğine sağlık

İBRAHİM sarp
İBRAHİM sarp - 1 hafta Önce

Durumu Beşiktaş’ı en iyi anlatan muhabir

Çağrı Boylu
Çağrı Boylu - 1 hafta Önce

Ben bu takımın başarılı olacağına kesinlikle inanmıyorum.

Kaan Sarper
Kaan Sarper - 1 hafta Önce

Kesinlikle katılıyor ve en kötü günlerden bizi Namağlup Şampiyonlar Ligi’ne yükselten Fikret Orman’a güveniyorum.Beşiktaş fikrimce kanattan önce stoper ve sol bek almalı çünkü biz zaten ligin en çok gol atan takımıyız fakat yediğimiz gollerde çok olunca ligi istediğimiz yerde bitiremedik.Ben Abdullah Avcı’ya güveniyorum ve bu sene rakiplerinden düşük bütçeye rağmen daha iyi olacağını düşünüyorum.

Ethem uysal
Ethem uysal - 1 hafta Önce

İnşAllah

suat ay
suat ay - 1 hafta Önce

Dorukhan kalacak mı ?

Zafer salman
Zafer salman - 1 hafta Önce

Transfer listesinde kimler var peki tam olarak holtby Tyler boyd kesin mi net geldilermi

Mustafa Dadali
Mustafa Dadali - 1 hafta Önce

bunlara ilave bir sağ bek bir otasaha ve bir santrafor BURAK in bu sene ne göstereceği bellli olmaz tabiki 2.bir iyi kaleci alınmazsa son kulvarda yarış dışı kalırız


banner8

banner19

banner6

banner17