Acun’un en çok reyting getiren programı kendi hayatı!

Bundan böyle Gaste24 için yazacak olan sinema-TV eleştirmeni Murat Tolga Şen, Acun Ilıcalı’nın ani gelişen boşanma sürecini ve televizyonculuğun gerçek hayat reytinglerine yetişememesini yazıyor!

Merhaba, yeni bir yerde yazmak heyecanlı, ilk yazı ise her zaman zordur. Yeni taşındığınız evin salonuna asacağınız güzel bir tabloyu arar gibi o ilk yazının konusunu düşünür durursunuz ve bu süreç yazma kısmından çok daha uzun olabilir ki bu sefer de öyle oldu.

Gaste24’ün ilk yazısının derin bir TV analizi ya da popüler bir sinema filmine dair sosyal çıkarımlar olmasını arzu ediyordum ancak ülke gündemi saatler içinde öyle bir değişiyor ki akıldaki şey kaleme düşmeden buharlaşıp uçuyor.

Sözü nereye getireceğimi anladınız belki de... Evet, bugün kat görevlisinden akademisyenine herkesin tek bir konusu var, o da Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı’nın jet hızıyla boşanmış olması!

Bu meseleye sabahları bir TV kanalında, yuvarlak bir masanın çevresinde toplanıp ucuz magazin fabrikası gibi dedikodu üreten geçmiş şöhretler gibi yaklaşmayacağım. Acun Ilıcalı’nın özel hayatı beni zerre ilgilendirmiyor; istediğiyle evlenir, istediği zaman boşanır. Rahmetli annemin de hep dediği gibi; ¨koynuna alıp yatacak olan düşünsün, bize ne!¨

Ama işin beni bile ilgilendiren bir tarafı var, o da şu; Acun Ilıcalı bir muhabir olarak başladığı televizyonculuk macerasında en sonunda koca bir kanalın sahibi oldu. Çok izlenen formatlar üretti ve sattı, tam bir başarı öyküsü ve bu tesadüf değil. O bu işi bilerek, seyircinin nabzını ölçerek yapanlardan ama ne acıdır ki en çok izlenen programı ne Survivor ne de O Ses Türkiye... Acun’un en çok izlenen şeyi kendi hayatı! Ve yine bir televizyoncu için fena olsa gerek buna reklam alamıyor! Aksine her boşanma bir sürü masraf demek.

Düşünsenize; kanalınızda onca insan çalıştırıyor, 24 saat içerik üretiyor/yayınlıyorsunuz ama hiçbiri sizin kendi özel hayatınız kadar ilgi çekici olamıyor! En son bu durumda kim vardı derseniz; Playboy’un sahibi Hugh Hefner derim ama Acun’un durumu biraz farklı. Kendisi işinde gücünde takılırken eşi her daim magazin malzemesi üretiyordu. Bu aslında istenmeyen bir efekt, o statüdeki birine de faydası olmaz yani Acun Ilıcalı sürekli magazine malzeme oluyor diye TV8’in çok izlendiğini falan düşünmüyorum.

Buradan şu sonucu da çıkarabiliriz; bir süredir yükselen Youtube kanalları en sonunda televizyonun tahtını ele geçirecek. Sinemayı TV öldürdü derler, TV’yi ise sosyal medya öldürecek. Gerçek hayat öyle bir yere evirildi ve absürtleşti ki TV’de izlediğimiz kurgular bile bunun yanında sıkıcı kalıyor!

Neyse, az önce boşanmanın ayrıntılarını okudum. 10 milyon dolar tazminat ve ayda 125 bin dolar nafaka... Bu devirde değil her devirde iyi para! Nafakanın kaç asgari ücrete denk geldiğini siz hesaplayın, ben sinirim bozulmasın diye hiç girişmedim. Şeyma Subaşı boşanırken bile genç kızlar için yanlış rol model olmayı sürdürüyor. Aslında her şey ne kadar da birbirine uygun. Nehrin yoluyla suyu birbirini hiç üzmüyor. Acun Ilıcalı TV8’de beyin boşaltıcı programlarla toplumun DNA’sını mıncıklarken kendisi de bu programlardan çıkıp gelmiş birinin macerası oluyor.

Gerçekten de bazı evlilikler hep ¨acaba ne zaman boşanacaklar?¨ sorusu ile başlıyor. Bu da onlardan biriydi. Acun Ilıcalı’nın ilişkisi-evliliği ve boşanması onun televizyonculuğunun izlettiklerine uygun bir gerçek yaşam izleği değil de ne? Eğer, televizyon kanalları eğer çocukları-gençleri doğru yönlendirecek yayıncılığı yapmayı başaramazlarsa hepimizin hayatı böyle garabet bir şeye dönüşecek belki de... Ütopya, TV8’de yayınlanan bir formatın ismiydi ama bu yaşananlar oldukça distopik bir geleceği işaret ediyor ve biz, düşen helikopterde kaybettiğimiz canlara üzülmek yerine elalemin ilişkisine kafa yoruyoruz. Saçma...

Bu ilk yazıyla sizlere merhaba dedikten sonra da ilan edelim; bundan böyle haftada iki kez Gaste24 karasularında seyredeceğim. Bu benim için çok zevkli bir yolculuk olacak umarım siz de öyle hissedersiniz. Yazılarıma yorum yapmaktan çekinmeyin ve kendinize çok iyi bakın.

murattolga@gmail.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Savaş Dursun
Savaş Dursun - 8 ay Önce

Kalemine sağlık Murat Tolga Şen ;)

Tijen
Tijen - 8 ay Önce

Ne kadar doğru yazdıklarınız...

banner8

banner19

banner6

banner17