banner10

Telefonumu 1000 liraya sattım, silahı 600 TL'ye aldım

İstanbul’da henüz 14 yaşındaki arkadaşını, pompalı tüfekle öldüren Muhammet K.’nin (14), silahı Facebook üzerinden 600 TL’ye satın aldığı ortaya çıktı. Bu korkunç olay iki soruyu gündeme getirdi: Silah internetten nasıl bu kadar kolay satılıyor? Pompalı tüfek niçin ‘ruhsat’ kapsamına alınmıyor?

Telefonumu 1000 liraya sattım, silahı 600 TL'ye  aldım

Bahçelievler'de geçtiğimiz çarşamba akşamı 9. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki M.K., okul yolunda sınıf arkadaşı Mert Emre Karagöz'ü (14) pompalı tüfekle 3 kez ateş ederek öldürdü. Cinayetin ardından tutuklanan Muhammet K.'nin Bakırköy Adliyesi'nde savcıya verdiği ifadeler, bireysel silahlanmanın tehlikesini bir kez daha ortaya koydu. Sabah gazetesinin haberine göre 14 yaşındaki çocuk şöyle ifade verdi:

PARKTA SİLAH TESLİMATI

6 Kasım'da Facebook üzerinden tanıştığım bir kişiyle pompalı tüfek pazarlığı yaptım ve 600 TL'ye anlaştım. Aynı gün cep telefonumu 1000 TL'ye sattım. Tüfeği almak üzere satıcıyla Bağcılar Kestane Parkı'nda buluştum. Bu şahsa da Facebook'tan pompalı satışı diye bulmuş olduğum bir grup vasıtasıyla ulaştım. Parayı elden teslim edip silahı aldım ve eve götürüp battaniyenin arasına sakladım.

Olay günü amacım yaralamaktı. Bir anda karar vererek tahminen aramızda 20-30 metre mesafe varken bacağına doğru bir el ateş ettim. Sonra yanına yaklaşıp yere doğru iki el ateş ettim. Tüfeği üzerimde saklayıp olay yerinden 5 dakika uzaklaştıktan sonra taksiye bindim. Taksici tüfeği görmedi. Yeşilköy'e gidip denize attım... "

Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Ayhan Akcan, "Bu hadiseyle görüyoruz ki silaha ulaşılabilirlik çok rahat. Bu da bireysel silahlanmanın artmasına neden oluyor. Bunun artması toplumun huzurunu kaçırıyor. 14 yaşındaki çocuk bile silahın sosyal medya üzerinden alınabileceğini biliyor. Bu korkunç bir durum..." dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 19:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17