banner39

Kurtarmaya gittiler, aldıkları cevapla şok oldular

İhbar üzerine yaralı dağcıyı kurtarmak için Kaçkar Dağları’na giden ekibi, dağcının verdiği cevap şok etti.

Kurtarmaya gittiler, aldıkları cevapla şok oldular

Rize Çamlıhemşin ilçesinden Kaçkar Dağları'na tırmanış gerçekleştiren Esra Emet, Selçuk Aras ve Enes Berk Kargı dün sabah dönüşe geçti. Ausor Yaylası mevkiine gelen ekipteki Esra Emet saat 11.00 sıralarında dengesini kaybederek kayalık alana düştü. Yaralanan dağcı arkadaşları tarafından alınarak 4 saatlik yolculukla kamp alanına ulaştırıldı.

Çadıra konulan yaralı dağcı için bir arkadaşı yanında kalırken, diğeri cep telefonu çeken yayla merkezine indi, yardım çağrısında bulundu. Rize İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Çamlıhemşin 112 Acil İstasyonu'nda görevli 3 kişilik personeli olay yerine doğru yola çıktı. 2 saatlik yaya yürüyüşün ardından kamp alanına ulaşan ekipler, çadırda bekleyen yaralı dağcıya ilk müdahalede bulundu.   

“ÇADIRA BASMASSANIZ, YIRTILIYOR”

Zorlu yolculuğun ardından ulaştıkları yaralıya müdahale eden sağlık ekibinin aldığı tepki dikkat çekti. Dağcılardan biri içine girdiği sırada çadırın girişine basan sağlık ekiplerine 'Çadıra basmazsanız, çünkü yırtılıyor' şeklinde uyardı. Sağlık ekibindeki görevli doktor da "Şimdi ona dikkat etmeyeceğiz. Çadır yırtılır, yırtılmaz bizim için önemli değil. 2 saat yürüyüp sizin için buraya geldik" diye cevap verdi. Dağcı daha sonra görevliden özür diledi.

AFAD, AKUT, İDAK VE UMKE’DEN 25 KİŞİLİK ÖZEL EKİP

Sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından sedyeye konulan yaralı dağcı Esra Emet, AFAD, AKUT, İDAK ve UMKE'den oluşan 25 kişilik ekip tarafından ambulansa taşındı. Sedye ile kar üzerinde çekilerek taşınan dağcı 2 saatlik zorlu yolculuğun ardından ambulansla ulaştırıldı. Dağcı, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi' kaldırılarak olaydan yaklaşık 12 saat sona tedavi altına alındı. Yaralı dağcının kaburgalarında kırık olduğu belirlendi.  

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43

banner46